Końcowy odbiór instalacji
Zakończył się odbiór wszystkich instalacji montowanych w ramach projektu „Słoneczny dom w Gminie Opole Lubelskie – montaż kolektorów słonecznych”. Inspektor Nadzoru Sanitarnego przeprowadził odbiór w sumie 507 zestawów. Beneficjenci otrzymali jednocześnie karty gwarancyjne zestawów oraz informacje o procedurze zgłaszania ewentualnych awarii.
Zanim przystąpiono do prac montażowych, wszyscy beneficjenci uczestniczyli w spotkaniu informacyjnym dotyczącym powierzonym im urządzeniom, zasad ich działania i warunków gwarancji. Szkolenia prowadzili fachowcy z firmy ECO-TEAM z Częstochowy, przy współudziale inspektora nadzoru oraz władz miasta. – Projekt ten wpisuje się w szeroko rozumianą politykę naszej gminy wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Cieszy fakt, że skutecznie sięgamy po zewnętrzne źródła finansowania na tego typu cele – mówi burmistrz Dariusz Wróbel.
Właściciele posesji zakwalifikowanych do projektu muszą być przygotowani na montaż instalacji solarnej, zapewniając ekipie montującej dostęp do pomieszczeń, gdzie będą ustawiane elementy systemu. Właściciel sam musi także doprowadzić rurki z zimną i ciepłą wodą użytkową do miejsca, gdzie będzie ustawiony zasobnik solarny. Potrzebne jest też gniazdo z uziemieniem i montaż reduktora ciśnienia zimnej wody. Zasobnik solarny musi być ustawiony w bezpiecznym pomieszczeniu, aby zimą nie przemarzł.
Wszystkie ekipy montażowe przeszły wcześniej specjalne szkolenie w celu uzyskania jednolitego standardu montażu urządzeń. Beneficjenci po wykonanym montażu otrzymują instrukcje obsługi oraz zostają przeszkoleni w zakresu obsługi instalacji. - Gwarancja na urządzenia obowiązywać będzie od dnia odbioru wszystkich instalacji, dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, prosimy o szybki kontakt – mówi Marcelina Dziechciarz, koordynator projektu.
Projekt montażu instalacji solarnych nosi nazwę „Słoneczny dom w Gminie Opole Lubelskie – montaż kolektorów słonecznych”. Na realizację projektu gmina Opole Lubelskie pozyskała środki z Unii Europejskiej. Wartość tego zadania to ponad 6 milionów złotych. Każda instalacji jest dofinansowana w 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Udział mieszkańca wynosi ok. 14-15 proc.