Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
piątek 12.07.2024
Imieniny Brunona, Jana i Andrzeja

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Walory przyrodnicze

Miasto i gmina Opole Lubelskie położone jest w zachodniej części województwa lubelskiego. Główną jej zaletą jest bogata oferta krajobrazowa. Na terenie gminy zlokalizowanych jest wiele pięknych i wartych zobaczenia  zabytków. Ciekawą ofertę atrakcji ma nie tylko samo miasto lecz także jego okolice. Koncentrują się one głownie na atrakcjach przyrodniczych.  

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka z nich.

Gmina Opole Lubelskie ma dobrze rozwiniętą bazę sportowo- rekreacyjną. Aktywne spędzanie czasu wolnego na pewno zagwarantuje nam kąpielisko miejskie, które oferuje wypożyczanie kajaków i rowerów wodnych, boisko do gry w piłkę plażową oraz opiekę ratownika. Przed dalszym zwiedzaniem można odpocząć w Parku Miejskim.  W roku 2013 zakończyła się jego gruntowna rewitalizacja. Można tu aktywnie spędzać czas, a rodzice z dziećmi mają do dyspozycji nowoczesny i bezpieczny plac zabaw. Jest to świetne miejsce do podziwiania ptaków, łatwo też natrafić na wiewiórki.

Na terenie gminy znajduje się wiele ścieżek przyrodniczych, jedna z nich „Ścieżka przyrodnicza Kleniewo” wytyczona jest na terenie projektowanego Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego Pustelnia - Jankowa. Trasa tworzy pętle mającą swój początek i koniec na polu biwakowym w miejscowości Pomorze. Na ścieżce znajduje się 16 tablic edukacyjnych, przedstawiających życie w lesie, jego mieszkańców i zasady zachowania się w lesie.

Niedaleko Opola znajduje się kolejna warte odwiedzenia miejsce, szczególnie przez rodziny z dziećmi. To położone we wsi Górna Owczarnia gospodarstwo agroturystyczne. Główną atrakcją tego miejsca są zwierzęta- króliki, strusie, kurki ozdobne, kozy i konie. W stajni zobaczycie Państwo Kuca Felińskiego, Klacz Małopolską i Kuca Szetlandzkiego. Atrakcyjne usytuowanie gospodarstwa sprzyja wędrówkom i wyprawom rowerowym po cichej i spokojnej okolicy. Pobyt tu to też idealna okazja by wybrać się do lasów na grzyby lub jagody.  

„Świat nie jest taki zły, niech tylko zakwitną jabłonie…” śpiewała kiedyś Halina Kunicka, a my zachęcamy by przekonali się Państwo o tym osobiście, odwiedzając wieś Wandalin, szczególnie wiosną kiedy kwitną właśnie jabłonie, wiśnie i śliwy. Smaczne dorodne jabłka- to wizytówka Wandalina i innych wsi południowej części gminy Opole Lubelskie. Tereny te są jednym z największych zagłębi produkcji owoców w Polsce. To tu oprócz wspomnianych jabłek, produkuje się najwięcej w Europie owoców miękkich tj. malin i porzeczek.

Punktem, który na pewno powinien znaleźć się na Państwa mapie to wąwozy lessowe w Kluczkowicach, będące niekwestionowanym przyrodniczym skarbem Lubelszczyzny. Nigdzie w Europie, a ponoć i na świecie nie ma tak gęstej sieci wąwozów, jak właśnie tu. Wiosną z wąwozów można podziwiać wielkie połacie kwitnących sadów.

Kolejnym przystankiem niech będzie Wrzelowiecki Park Krajobrazowy. Pod względem administracyjnym rozpościera się na terenie gminy Józefów i Opole Lubelskie. Na terenie parku występują fragmenty dwóch obszarów Natura 2000: Przełom Wisły w Małopolsce i Małopolski Przełom Wisły. W parku występują liczne gatunki roślin chronionych: miłek wiosenny, wisienka karłowata, aster gawędka. W lasach i na łąkach występują też inne rzadkie gatunki roślin: mieczyk dachówkowaty, parzydło leśne, wawrzynek wilcze łyko i storczyki. Na śródleśnych piaszczystych wydmach rośnie rojnik pospolity, rzadko spotykany w tym rejonie.

Kazimierzów - niewielka miejscowość położona pomiędzy Kazimierzem Dolnym, Nałęczowem i Opolem Lubelskim. Tu również czaka na Państwa kilka atrakcji. Możecie Państwo odwiedzić  Gospodarstwo Agroturystyczne, które nie tylko zapewni Państwu nocleg, ale też oferuje możliwość podziwiania ptaków ozdobnych. Można zobaczyć tu aż cztery gatunki bażantów, gęsi, przepiórki, pawie, kuropatwy i kaczki. Wszystko to znajduje się nad stawem, w którym w upalne dni można zażywać kąpieli. 

To nie wszystkie walory przyrodnicze miasta i gminy Opole Lubelskie. Te okolice to prawdziwe wyzwanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie bogatą florę i faunę, piękne krajobrazy, cisze i spokój. Dlatego zachęcamy, aby resztę atrakcji odkryli Państwo sami.