Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
wtorek 19.02.2019
Imieniny Henryka, Jerzego i Arnolda

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Sprzątaj po swoim psie

16-05-2018 / środa

Sprzątanie po psie to obowiązek każdego opiekuna. Niestety, wciąż wiele osób nie wywiązuje się z tego obowiązku. Jak należy postępować z psimi odchodami? Co grozi nieodpowiedzialnym opiekunom psów?
    Wszyscy mieszkańcy naszego miasta chcą bez obaw korzystać z publicznych trawników lub chodników, co niestety wskutek nieodpowiedzialności część właścicieli psów nie sprzątających po swoich pupilach, jest nie możliwe. Musimy zdawać sobie sprawę, że nasze miasto nie będzie wolne od tego ,,śmierdzącego problemu”, przy biernej postawie wszystkich mieszkańców. Właściciele czworonogów to często nasi sąsiedzi, znajomi, którym powinniśmy zwrócić uwagę, że takie zachowanie jest naganne.
    Sprzątanie po psie to nie tylko kwestia czystości i estetyki miejsc publicznych. Chodzi również o zdrowie ludzi oraz samych zwierząt. Psie odchody mogą zawierać szkodliwe bakterie, czy larwy pasożytów.
    Najmłodsi są najbardziej narażeni na wszelkiego typu choroby odzwierzęce. Bawiąc się w piaskownicy czy na trawnikach, dzieci mogą łatwo zetknąć się z psimi odchodami.
Co więcej, dzieci mają nawyk wkładania do buzi brudnych rączek. Właśnie dlatego, należy sprawdzać, czy zwierzę nie pozostawiło nigdzie swoich nieczystości.
    W sklepie zoologicznym lub w sklepie z asortymentem dla zwierząt można dostać akcesoria ułatwiające sprzątanie po psie. Często są to gotowe zestawy z woreczkami na psie odchody, rękawiczkami, łopatką czy zbieraczką. Pozwalają na skuteczne usunięcie nieczystości przy jednoczesnym zachowaniu higieny.
    Najlepszą metodą na posprzątanie psiej kupy jest zapakowanie jej w woreczek biodegradowalny i wyrzucenie do kosza ulicznego na odpady zmieszane.
    Obowiązek sprzątania po psie został uregulowany w § 15 ust. 2 Uchwały Nr XXXV/242/2017 Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim z dnia 26.07.2017r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Opole Lubelskie, który nakazuje ,,bezzwłoczne usuwanie, przez właścicieli zwierząt, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp. Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników.”
    Podstawą prawną do wyciągnięcia konsekwencji karnych względem właścicieli
za zaniedbywanie tego obowiązku stanowi art. 145 Kodeksu wykroczeń, z którego wynika, że ,,kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych...”.