Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
piątek 12.07.2024
Imieniny Brunona, Jana i Andrzeja

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Nowy pawilon mieszkalny przy opolskim Zakładzie Karnym

25-04-2023 / wtorek

24 kwietnia w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim odbyła się uroczystość wbudowania kamienia węgielnego pod budowę nowego pawilonu mieszkalnego przy opolskiej jednostce penitencjarnej.

Nowy pawilon na 258 miejsc powstaje w ramach programu modernizacji więziennictwa. Środki pochodzą z dwóch programów Resortu Sprawiedliwości. Wartość tej inwestycji to ok. 35 mln zł. Wraz z powiększeniem liczby osadzonych w Zakładzie Karnym, zwiększy się także liczba miejsc pracy.

- To historyczny dzień dla Opola Lubelskiego. Kolejne inwestycje wymiaru sprawiedliwości sprowadzają na Lubelszczyznę miliony złotych. Po pięknym budynku sądu powstaje tu obiekt niezwykle istotny dla bezpieczeństwa – zaznaczył Michał Woś. Nowy pawilon więzienny, którego koszt wyniesie ok. 35 mln złotych, powstaje nie tylko za pieniądze podatnika. Dzięki sprawnie funkcjonującemu programowi Praca dla więźniów, „sponsorami” budynku są także sami osadzeni, ponieważ odprowadzają oni składki na Fundusz Aktywizacji Zawodowej.

- Nowy pawilon przy Zakładzie Karnym to nowe miejsca pracy, ale też wzrost dochodów naszego budżetu, nie wspominając o tych korzyściach które mamy na dzień dzisiejszy, czyli pracę osadzonych na rzecz naszych mieszkańców – mówił podczas uroczystości Sławomir Plis, Burmistrz Opola Lubelskiego.  

Zakład w Opolu Lubelskim jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce, a tutejsze programy resocjalizacyjne mogą być wzorem dla innych. Osadzeni pracują na rzecz nie tylko Zakładu Karnego, niejako płacąc za swój pobyt, ale też na rzecz lokalnego społeczeństwa. Resocjalizacja przez pracę daje najlepsze efekty, a modernizacja i rozbudowa podnoszą bezpieczeństwo. W tej chwili w Polsce 97% osadzonych, którzy mogą wykonywać pracę robią to, dla porównania w 2015 roku była to zaledwie 1/3 osadzonych.

Inwestycja ma być gotowa na koniec 2024 roku.