Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
czwartek 29.07.2021
Imieniny Marty, Konstantego i Olafa

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Budżet obywatelski – wyniki głosowania

26-10-2015 / poniedziałek
Obrazek przedstwiający banknoty

5 projektów uzyskało dofinansowanie w ramach budżetu obywatelskiego. Głosowało ponad 2,5 tys.mieszkańców. Spośród projektów inwestycyjnych, mieszkańcy najwięcej głosów oddali na trzy projekty:
- Sporządzenie projektu budowy chodnika, ścieżki rowerowej na ul. Fabrycznej do granic administracyjnych miasta
- Nasz „Złoty zakątek” – utworzenie klubu integrującego mieszkańców gminy Opole Lubelskie
- Zakup wraz z montażem stojaków na rowery jako element wyposażenia przestrzeni publicznej Opola Lubelskiego.

Z kolei wśród projektów społecznych dofinansowane zostaną dwa przedsięwzięcia:
- Wyposażenie wolontariatu młodzieżowego z Opola Lubelskiego w nowe kompetencje, umiejętności i sprzęt animacyjny
- Zakup dekoracji ściennych z motywem bajkowym do Żłobka i Przedszkola Miejskiego w Opolu Lubelskim.

W tym roku po raz pierwszy władze miasta dały możliwość realizacji części wydatków budżetowych bezpośrednio mieszkańcom Opola Lubelskiego. Osoby zamieszkujące teren gminy mogły zdecydować o wydatkowaniu kwoty 100.000 zł z budżetu na 2016 rok. Zgłaszane projekty mogły mieć charakter inwestycyjny o wartości od 3 500 zł do 30 000 zł lub kulturalno-społeczny (działania edukacyjne, promocyjne, kulturalne itp.) o wartości od 1 000 zł do 5 000 zł. W sumie zgłoszono 17 wniosków - cztery wnioski o charakterze kulturalnym na łączną kwotę 19.400 zł i 13 wniosków o charakterze inwestycyjnym na łączną kwotę 297.182 zł – łącznie 316.582 zł. Zgłaszane do realizacji pomysły powinny mieć charakter ogólnodostępny, czyli muszą być zlokalizowane w centrum gminy i dostępne dla wszystkich mieszkańców.

Projekt inwestycyjny musiał być położony na nieruchomości stanowiącej własność gminy i musiał być zgłoszony w terminie od 1 sierpnia do 15 września b.r. przez osobę, która ukończyła 16 lat i zdobyła dla swojego wniosku poparcie 15 mieszkańców. „Uważam, że jak na pierwszy raz, odzew mieszkańców był bardzo duży. To świadczy o zasadności wprowadzenia takiego rozwiązania jakim jest budżet obywatelski. Warto się zastanowić nad różnego rodzaju aspektami technicznymi głosowania, co powinniśmy w tym zakresie poprawić, co zmienić, ale jak najbardziej widzę potrzebę kontynuowania tej inicjatywy w kolejnych latach. Przypomnę także, że o wprowadzeniu budżetu obywatelskiego była mowa w kampanii wyborczej i dziś ta zapowiedź stała się faktem” - mówi Dariusz Wróbel, Burmistrz Opola Lubelskiego.

Do pobrania: