Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
piątek 19.07.2024
Imieniny Marcina, Włodzisława i Piotra

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Energia Słoneczna

Logo Unijne

Zdjęcie solarów słonecznych

źródło: Unsplash.com

 

Energia słoneczna, jedno z najczęściej wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej, zarówno w przemyśle jak i gospodarstwach domowych. Ten sposób pozyskiwania energii ma niezwykle małe wymagania. Potrzebna jest jedynie  odpowiednia ilość światła i właściwy kąt nachylenia paneli.

W wielu miejscach w Polsce możemy znaleźć instalacje fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne na dachach budynków jednorodzinnych oraz na dachach budynków usługowych.

Istnieją dwie możliwości wykorzystywania energii słonecznej, fotowoltaiczna i cieplna.  

W instalacji cieplnej, dzięki kolektorom słonecznym światło słoneczne nagrzewa płyn znajdujący się wewnątrz kolektorów, ciepło jest wykorzystywane do ogrzania innych instalacji wodnych.

Panele fotowoltaiczne, dzięki zastosowaniom fizycznym krzemu zamieniają energie słoneczną na energię elektryczną, zebraną energię możemy wykorzystać do zasilenia każdego urządzenia elektrycznego, które posiadamy w naszych domach.

Istnieją sytuację, w których uzyskana energia przewyższa zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwie domowym. Dzięki takim rozwiązaniem na rachunki za energię elektryczną mogą wynieść zero złotych.