Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
czwartek 29.07.2021
Imieniny Marty, Konstantego i Olafa

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Zmieniamy nazwy ulic

24-07-2017 / poniedziałek

Debata Obywatelska w OCK - 1 sierpnia br. godz. 16.00

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Opola na Debatę Obywatelską dotyczącą zmiany nazw ulic.
Zgodnie z art. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego Burmistrz Opola Lubelskiego  wydał zarządzenia w sprawie  przeprowadzenia konsultacji i powołania zespołu konsultacyjnego w celu przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazw ulic i osiedla na terenie miejskim Gminy Opole Lubelskie.
Ustawa ta mówi, że nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.
Ustawa określa również, że za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.
W związku z tym Burmistrz Opola Lubelskiego zaprasza na Debatę Obywatelską poświęconą zmianie nazw ulic ośmiu ulic i jednego osiedla, która odbędzie się 1 sierpnia w sali kinowej Opolskiego Centrum Kultury o godzinie 16;00. Podczas debaty zostaną zaprezentowane wyniki I etapu prac powołanego przez Burmistrza Zespołu Konsultacyjnego, czyli wypracowane nowe nazwy ulic  i odbędzie się dyskusja publiczna dotycząca zaproponowanych zmian.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do włączenia się w proces konsultacji poprzez wypełnienie załączonej poniżej ankiety konsultacyjnej, która jest również dostępna w  Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego. Do 15 sierpnia każdy mieszkaniec ma możliwość zaproponowania własnych pomysłów nowych nazw ulic wraz z ich uzasadnieniem.

Poniżej przedstawiamy obok starych nazwy ulic nowe proponowane przez zespół:

Osiedle 30 – lecia PRL - Osiedle Południowe
ul. Mariana Buczka - ul. Władysława Andersa
ul. Ludowego Wojska Polskiego - ul. Wojska Polskiego
ul. Józefa Niećki - ul. Michała Drzymały
ul. PKWN - ul. Jana Tarły
ul. Hanki Sawickiej - ul. „Argila”
ul. 25- lecia PRL - ul. Słupeckich
ul. 22 lipca - ul. Adama Mickiewicza
ul. Janka Krasickiego - ul. Ignacego Krasickiego

Do pobrania: 
ZałącznikWielkość
Plik Formularz konsultacyjny14.63 KB