Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
wtorek 28.09.2021
Imieniny Bernardyna, Marka i Wacława

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Podziel się grosikiem – podsumowanie akcji

06-06-2016 / poniedziałek

Przez cały kwiecień 2016 r. realizowano innowacyjny projekt „Podziel się grosikiem”, który był skierowany do szkół i przedszkoli terenu z naszej gminy. Organizatorem i pomysłodawcą była Jadwiga Adamczyk przewodnicząca Społecznej Rady Seniorów w Opolu Lubelskim. Czas przeprowadzenia akcji nie był przypadkowy, bowiem miesiąc kwiecień był miesiącem autyzmu. Patronat objął Dariusz Wróbel Burmistrz Opola Lubelskiego. Partnerem była Młodzieżowa Rada Gminy oraz Opolskie Centrum Kultury. 

Celem akcji było zebranie funduszy dla dzieci autystycznych ze Stowarzyszenia Rodzin z Autyzmem „ELF” z Ćwiętalki oraz przybliżenie idei pomagania innym.

Uczniowie rywalizowali o Puchar Przechodni Burmistrza Opola Lubelskiego. Do konkursu przystąpiło 12 placówek oświatowych: 

 •  Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Promyczek”
 •  Żłobek i Przedszkole Miejskie  Opole Lubelskie
 •  Szkoła Podstawowa – Komaszyce Stare
 •  Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Marii Kolbe –Puszno Godowskie
 •  Szkoła Podstawowa – Niezdów
 •  Szkoła Podstawowa – Wandalin
 •  Szkoła Podstawowa – Skoków
 •  Zespół Szkół im. Jana Pawła II – Kluczkowice
 •  Zespół Szkół nr 1 – Opole Lubelskie
 •  Zespół Szkół nr 2 – Opole Lubelskie
 •  Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza – Opole Lubelskie
 •  Zespół Szkół Zawodowych im Stanisława Konarskiego – Opole Lubelskie

 

Uczniowie i przedszkolaki nie pozostali obojętni na krzywdę małych dzieci i bardzo chętnie zaangażowali się w zbieranie grosików w swoich szkołach i przedszkolach. Przez cały miesiąc kwiecień zbierano monety o nominałach 1, 2, 5 groszy.

Na początku maja odbyło się wielkie liczenie wszystkich monet, było ich bardzo dużo. Zebrane monety przeliczył Bank PKO S.A w Opolu.

Dzięki hojności ofiarodawców udało się zebrać grosiki o łącznej wartości 3124 zł.

Placówki oświatowe zebrały 2459 zł 70 gr, w tym było 19210 monet 5 gr, 47943 - 2 gr, 74056 - 1 gr. Na stronie internetowej Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Konarskiego w Opolu Lubelskim uczniowie podali jako ciekawostkę, że zebrali 372,60 zł i po przeważeniu grosiki z tej kwoty ważyły 36,60 kg. Małe nominały a tak dużo ważyły. Była to więc trudna i żmudna praca.

W trakcie uroczystości podsumowującej akcję do puszki wrzucono 664zł 30 gr.

Podsumowanie akcji odbyło się w dniu 5 maja 2016 r. w Opolskim Centrum Kultury. Po krótkim powitaniu gości przez p. Jadwigę Adamczyk, powołano komisję w składzie :

Łukasz Król – przewodniczący

Anna Czopek – sekretarz

Zofia Nowaczek – członek

Mikołaj Batyra – członek

Magdalena Skamrot – członek

Imprezę prowadzili: Małgorzata Borowiak i Sławomir Szczęsny. Wyczytywali kolejno przedstawicieli szkół i przedszkoli biorących udział w zbiórce. Uczestnicy wchodzili na scenę, podawali komisji uzbieraną kwotę i przekazywali worki z monetami. Później komisja podzieliła kwotę, uzbieraną w każdej placówce, przez liczbę uczniów.

W przeliczeniu na jedno dziecko/ucznia najwięcej zebrał Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Promyczek” z Opola Lubelskiego. Na jednego przedszkolaka wypadło ponad 12,33 zł. Zwycięzcy otrzymali Puchar Przechodni Burmistrza Opola Lubelskiego.

Zebrane monety zostały przekazane na ręce pani Bożeny Piłat prezesa Stowarzyszenia Rodzin z Autyzmem „ELF” dla dzieci chorych z Ćwiętalki .

Biorący udział w akcji zostali uhonorowani białą różą i podziękowaniem w formie dyplomu, a za zebraną górę groszy dostali górę pączków, baloniki i słodycze (krówki) od sponsorów.

Na zakończenie uroczystości odbył się występ artystyczny i poczęstunek.

Organizator ma w planach powtórzenie tej akcji w przyszłym roku.