Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
czwartek 29.07.2021
Imieniny Marty, Konstantego i Olafa

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Dofinansowanie projektów OZE - informacja

29-12-2016 / czwartek

Informujemy, że 21 grudnia 2016 roku Zarząd Województwa Lubelskiego (ZWL) zatwierdził listę ocenionych wniosków  oraz wybrał do dofinansowania projekty (uchwała ZWL nr CLI/3077/2016 ), w ramach Osi priorytetowej 4 Energia przyjazna środowisku, Działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE, konkurs nr RPLU.04.01.00-IZ.00-06-001/16.

Wnioski gminy pt. „Ekologiczny dom w gminie Opole Lubelskie - Etap I” (instalacje solarne i piece na biomasę) i „Ekologiczny dom w gminie Opole Lubelskie - Etap II” (fotowoltaika i pompy ciepła) znalazły się odpowiednio na 130 i 216 miejscu listy.

Cała procedura nie została jeszcze zamknięta. Zabrakło dokładnie pół punktu żeby nasz projekt dotyczący instalacji solarnych i pieców na biomasę został zakwalifikowany do dofinansowania już teraz - otrzymaliśmy 97,5 na 100 pkt. Zgodnie z regulaminem czeka nas teraz losowanie w którym uczestniczyć będzie 30 projektów którym zabrakło najmniej punktów do dofinansowania. Wśród nich znajduje się projekt Gminy Opole Lubelskie „Ekologiczny dom w gminie Opole Lubelskie - Etap I”.

Przygotowując wniosek opieraliśmy się na doświadczeniach z realizacji poprzedniego projektu zrealizowanego w 2015 roku, dotyczącego instalacji 507 zestawów solarnych w całej gminie. Ponownie postawiliśmy na jakość – nasz wniosek zakładał montaż instalacji typu premium, zarówno w przypadku solarów jak i fotowoltaiki – droższych ale lepszych jakościowo i zdecydowanie mniej awaryjnych niż opcja tańsza. Niestety regulamin konkursu w tym przypadku niejako promował instalacje najtańsze, kładąc główny nacisk na kryterium ceny dla poszczególnych zestawów.

Dodatkowo nie zdecydowaliśmy się na zwiększenie tzw. wskaźnika kwoty dofinansowania, co w praktyce oznaczałoby większy koszt instalacji po stronie mieszkańców. To także, wpłynęło na mniejszą ilość punktów przyznanych naszym projektom przez Komisję Oceny Projektów.

Biorąc pod uwagę powyższe, różnica tylko 0,5 pkt. do dobry wynik i pozwala nam z optymizmem patrzeć na w przyszłość. Tym bardziej, że procedura wyłaniająca ostateczną listę dofinansowanych projektów nie została jeszcze zakończona.