Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
poniedziałek 26.07.2021
Imieniny Anny, Anity i Mirosławy

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Odpady zielone można bezpłatnie oddać w PSZOK

22-04-2018 / niedziela

Sezon pielęgnacji przydomowych ogródków i trawników w pełni, a co za tym idzie powstaje duża ilości odpadów zielonych: skoszona trawa, liście, gałęzie drzew i krzewów oraz inne pozostałości roślin.
Podmiot odbierający odpady zgodnie z obowiązującą Uchwałą Nr XXXV/242/2017 Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Opole Lubelskie, odbiera odpady zielone pochodzenia roślinnego wyłącznie w limicie do trzech worków 120 litrowych z nieruchomości przy każdym odbiorze.

To rozwiązanie ma zachęcić mieszkańców, do zakładania przydomowych kompostowników.  W ten sposób uzyskuje się naturalny i pełnowartościowy nawóz, którym można zasilać rośliny w ogrodzie. Kompostowanie to tanie i proste pozbywanie się odpadów organicznych najkorzystniejsze dla środowiska. Takie odpady układa się w drewnianym bądź plastikowym kompostowniku, a już po roku można uzyskać naturalny nawóz, wyglądem i zapachem przypominający świeżą ziemię.

W przypadku nieruchomości, na których nie ma możliwości usytuowania kompostowników, nadwyżkę odpadów zielonych można dostarczyć do PSZOK-u znajdującego się w Ożarowie Drugim bez dodatkowych opłat. Ponieważ jak sama nazwa mówi, jest to punkt selektywnej zbiórki odpadów, w punkcie oddać można odpady zielone niezanieczyszczone innymi rodzajami odpadów.

PSZOK jest czynny (za wyjątkiem dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy) w okresach:
• od 1 kwietnia do 31 października – we wtorki w godzinach 9.00 – 17.00,
• przez cały rok – w soboty w godz. 7.00 – 15.00.