Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
czwartek 18.04.2024
Imieniny Alicji, Bogusławy i Barbary

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Manufaktura Smaków

18-06-2018 / poniedziałek

W dniach 23-24 czerwca Park Miejski w Opolu Lubelskim zostanie zarezerwowany dla Manufaktury Smaków i jej gości. Licząc łącznie ze wszystkimi edycjami dawnego Jarmarku Opolskiego czerwcowa impreza odbędzie się już po raz 18. Manufaktura Smaków to jedna z największych tego typu imprez w regionie, rokrocznie przyciągająca do Opola kilka tysięcy osób z całego powiatu, województwa i kraju.  

Podobnie jak w ubiegłym roku wszystkie wydarzenia i atrakcje, zarówno w sobotę jak i w niedzielę, zlokalizowane będą w Parku Miejskim. W poprzednich latach impreza rozrzucona była na bardzo dużym obszarze, koncert głównej gwiazdy odbywał się na boisku za parkiem. Teraz duża scena rozstawiana jest w centralnej części parku, co z pewnością wpływa na walory estetyczne całego wydarzenia. Uczestnikom imprezy łatwiej też poruszać się między poszczególnymi atrakcjami.

Sobota to przede wszystkim Wielki Koncert Jubileuszowy uświetniających obchody jubileuszu 600-lecia miasta. „O godzinie 19:00 zapraszamy wszystkich mieszkańców Opola do wspólnego świętowania tej uroczystej rocznicy. Zaczynamy od koncertu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego która zaprezentuje najpopularniejsze fragmenty muzyki filmowej z wielu niezapomnianych arcydzieł kinematografii” mówi Dariusz Wróbel, burmistrz miasta. Ponadto w sobotnim programie także uroczyste wręczenie wyróżnień „Przyjaciel Miasta” dla osób pochodzących spoza Opola Lubelskiego ale mocno wspierających rozwój miasta na różnych płaszczyznach – gospodarczej, kulturalnej, społecznej. Lokale gastronomiczne z terenu Opola i najbliższego regionu przygotują dla uczestników imprezy specjalny poczęstunek, a całość zakończy potańcówka przy akompaniamencie Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.  

Niedzielny program imprezy tradycyjnie rozpoczyna się mszą świętą o godzinie 12:00 w opolskim kościele. Zaraz po mszy na Starym Rynku mieszkańcy miasta zatańczą poloneza a z kościelnej dzwonnicy odegrany zostanie hejnał. „Następnie zapraszamy już do Parku Miejskiego gdzie od godziny 14:00 trwać będzie Święto Produktu Lokalnego organizowane przez LGD Owocowy Szlak. Po tym wydarzeniu przenosimy się już na dużą scenę gdzie zaprezentują się zespoły zakwalifikowane do drugiej edycji Festiwalu Progresman, a na zakończenie wystąpi gwiazda imprezy – Kamil Bednarek z zespołem Piąty Element” zachęca Łukasz Król, dyrektor OCK.   

Ponadto jak zawsze przygotowane będą atrakcje dla najmłodszych – wesołe miasteczko, animacje dla dzieci, specjalna owocowa strefa orzeźwienia. Sadownicy rozegrają też turniej piłkarski a po koncercie głównej gwiazdy imprezy zapraszamy na pokaz fajerwerków.  

Program:
Sobota, 23.06.2018
Godz. 19:00 – Wielki Koncert Jubileuszowy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego cz. I / duża scena w Parku Miejskim
Godz. 19:45 – Uroczyste wręczenie medali „Przyjaciel Opola Lubelskiego” / duża scena w Parku Miejskim
Godz. 20:00 – Wielki Koncert Jubileuszowy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego cz. II / duża scena w Parku Miejskim
Godz. 21:30 – Potańcówka przy akompaniamencie Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej / parkiet pod lampionami w Parku Miejskim
Wydarzenia towarzyszące: wesołe miasteczko, poczęstunek lokalnych lokali gastronomicznych, ogródek piwny

Niedziela, 24.06.2018
Godz. 12:00 – Msza Święta w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim
Godz. 13:30 – Tańczymy poloneza w centrum miasta, odegranie hejnału z wieży kościelnej / Stary Rynek
Godz. 13:45 – Korowód ulicami miasta do Parku Miejskiego
Godz. 14:00 – Święto Produktu Lokalnego LGD / Muszla koncertowa w Parku Miejskim
Godz. 17:00 – II Festiwal Progresman / duża scena w Parku Miejskim
Godz. 21:30 – Koncert Bednarek z zespołem Piąty Element
Godz. 23:00 – Pokaz fajerwerków    
Wydarzenia towarzyszące: wesołe miasteczko, owocowa strefa orzeźwienia, ogródek piwny, turniej piłkarski sadowników, degustacja produktów lokalnych

Koncerty:

Bednarek
Rok 2008 – powstaje zespół Star Guard Muffin, którego pierwszym wydawnictwem była epka zatytułowana „Ziemia Obiecana”. Zespół zdobył szeroką popularność w 2010 roku dzięki telewizyjnemu programowi „Mam Talent” i sukcesowi odniesionego w nim przez Kamila Bednarka – wokalisty, kompozytora, autora tekstów i multiinstrumentalisty. Wydany w tym okresie debiutancki album StarGuardMuffin „Szanuj” uzyskał status podwójnej platyny.
W 2011 StarGuardMuffin gościli na Jamajce i efektem sesji nagraniowej w studio Tuff Gong rodziny Marley był maxisingiel „Jamaican Trip”, gdzie wśród gości pojawiają się m.in. Capleton, Stephen Newland (Rootz Underground), Dean Fraser, The Tamlins czy muzycy zespołu Shaggy’ego.
W 2012 roku po zmianach w składzie narodził się zespół BEDNAREK, który nagrał wysoko ocenianą płytę „Jestem…”, która utrzymywała się w zestawieniu OLiS ponad 12 miesięcy, a po upływie roku od wydania ponownie zajęła pierwszą pozycję. Rok później ukazał się suplement zawierający remixy oraz dubowe i koncertowe wersje.
W roku 2013 zespół BEDNAREK zwyciężył w plebiscycie MTV Music Awards w Europie Środkowej.
W 2014 na rynku pojawiło się wydawnictwo koncertowe DVD/CD z Przystanku Woodstock.
Rok 2015 to album „Oddycham”, zrealizowany m.in. w Tuff Gong Studio z gościnnym udziałem światowych gwiazd reggae jak Alborosie, Junior Kelly czy Dean Fraser. Płytę promują single „List”, „Euforia” i “Sailing”.

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego jest kontynuatorką Włościańskiej Orkiestry Karola Namysłowskiego.
Założona 4 listopada 1881 roku przez Karola Namysłowskiego początkowo składała się wyłącznie z włościan, wykształconych przez jej założyciela. Do roku 1939 była finansowana przez rodzinę Namysłowskich. Po II Wojnie Światowej mecenat nad Orkiestrą zaczęło przejmować Państwo.
Dzisiaj Orkiestrę tworzą zawodowi muzycy w większości absolwenci wyższych uczelni muzycznych. Zmienił się status zawodowy i społeczny członków orkiestry ale nie zmienił się jej symfoniczny charakter.
W Opolu Lubelskim orkiestra zaprezentuje program złożony z napopularniejszych filmowych motywów muzycznych.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu.
Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, nieustannie ich inspirują. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – wybierają to co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych, i wykonują zachowując styl i ponadczasowy urok tych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.
W maju 2017 debiutancka zespołu płyta „Umówmy się na dziś” otrzymała trzecią nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia.