Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
czwartek 09.05.2024
Imieniny Grzegorza, Karoliny i Karola

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Drugi etap rewitalizacji rozpoczęty

17-02-2022 / czwartek

17 lutego firma STRABAG Sp. z o.o., przystąpiła do realizacji drugiego etapu rewitalizacji ścisłego centrum miasta – ulicy Nowy Rynek. W pierwszej kolejności konieczne było usunięcie drzew przeznaczonych do wycinki zgodnie z projektem zagospodarowania tego terenu.

Wszystkie realizowane obecnie działania związane z rewitalizacją centrum miasta były uprzednio szeroko konsultowane z mieszkańcami, w fazie przygotowawczej rewitalizacji. Spotkania konsultacyjne w których uczestniczyli projektanci koncepcji zagospodarowania tego obszaru odbywały się w połowie 2017 roku. Wtedy też mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi do proponowanych rozwiązań koncepcyjnych. Organizowane były także specjalne , całodniowe dyżury projektantów, z którymi mieszkańcy mogli się spotkać i zgłosić swoje uwagi lub rozwiać ewentualne wątpliwości.

Większość spośród drzew przeznaczonych do wycinki to chore jesiony, rosnące przy samej ulicy. Zgodnie ze sporządzoną na potrzeby rewitalizacji analizą dendrologiczną, to właśnie ich zbyt bliska lokalizacja przy drodze powoduje, że drzewa te mają połowę systemu korzeniowego co może grozić ich wywracaniem. Pojawiają się też na nich znaczne wypróchnienia i stają się bardziej podatne na grzyby i szkodniki.

Projektanci zadbali o uzupełnienie zieleni miejskiej, poprzez dosadzenie w całym obszarze rewitalizacji 84 nowych drzew i ponad tysiąca krzewów. Trzeba też zaznaczyć, że żadne z dużych, zdrowych drzew rosnących na skwerze nie zostało usunięte. W pierwszym etapie w obszarze skweru i Starego Rynku nasadzonych zostało już 38 drzew liściastych, głównie klonów polnych ale także buk pospolity, jesion wyniosły i dąb szypułkowy, jak również 471 krzewów liściastych i iglastych, 312 m2 bylin i 1800m2 trawników, zgodnie z projektem zieleni.

Jako drzewa alejowe i nasadzenia kompensacyjne na Nowym Rynku pojawią się, podobnie jak na Starym Rynku grusze drobnoowocowe „Chanticleer”,  cechujące się smukłą, stożkową koroną, co jest wskazane ze względu na niewielką przestrzeń pomiędzy zabudową a ulicą. Drzewo to bogato kwitnie na przełomie kwietnia i maja, jesienią liście przebarwiają się na kolor żółty, pomarańczowy i czerwony, długo utrzymując na gałęziach. Warto podkreślić, że sadzone przy ulicy grusze drobnoowocowe, zarówno te na Starym Rynku jak i te planowane wzdłuż Nowego Rynku, są sadzone z zastosowaniem systemu antykompresyjnego z rurą nawadniająco-napowietrzającą.  System ten zapobiega zagęszczaniu podłoża, w którym rosną drzewa, a tym samym umożliwia swobodny przepływ wody, składników odżywczych i powietrza w strefie korzeniowej drzew. Składa się z modularnych części, które razem tworzą rodzaj konstrukcji, która przejmuje duże obciążenia spowodowane ruchem pojazdów, podczas gdy substrat wewnątrz konstrukcji pozostaje nieskompresowany i dzięki temu zapewnia drzewu optymalne warunki wzrostu. Dzięki temu rozwiązaniu system korzeniowy drzew nie będzie też kolidował z podziemnymi sieciami,  jak miało to miejsce dotychczas.  

Po drugiej stronie Nowego Rynku (od strony Żabki) pielęgnacji zostaną poddane wszystkie wysokie drzewa, natomiast do wycinki przeznaczono drzewa niskie, zlokalizowane głównie przy samej ulicy. W ich miejsce przewidziano nasadzenia bylin i krzewów ozdobnych. Z krzewów dominować będą irgi w różnych odmianach, które służą jako żywopłot oddzielający chodnik od pasa ruchu. Na Starym Rynku pojawiły się już gatunki takie jak berberysy o kolorowych liściach, bukszpany, forsycje czy trzmieliny. Wszystkie wybrane przez projektantów gatunki są odporne na zanieczyszczenie miejskie, a tworzone kompozycje krzewów i rabat mają zapewnić atrakcyjność przez cały rok.

Wycinka drzew na Nowym Rynku prowadzona jest zgodnie z decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znak: IN.5146.149.2.2017  z dnia 12.07.2017r., zmienionej decyzją Konserwatora z dnia 30.09.2019r. znak: IN.5146.209.1.2019, zmienionej decyzją Konserwatora z dnia17.11.2021 znak: IN.5146.179.3.2021.